Банките ще продължат да поемат загуби в портфейлите си от кредити и през тази година. Това ще поддържа разходите за обезценка на високи нива поне още няколко години, което в съчетание с прогнозите за слабо търсене на кредити в краткосрочен и седносрочен план сочи, че приходите от основна дейност ще останат под натиск. С това и ефективността на сектора. Това се посочва в анализ за банковия сектор в България на Уникредит Булбанк с автор Кристофор Павлов, главен икономист на банката.
(Не)ефективност на сектора
След като през изминалата година ефективността на банките се влоши до 53% за съотношение приходи-разходи (спрямо рекорда от 47%, отчетен през 2007 г.), и за тази прогнозата е, че ще остане близо до тези нива. Загубите в портфейлите от кредити, изглежда, не са абсорбирани напълно и ще продължат да поддържат високи нива на разходи за обезценки, посочва Кристофор Павлов. Като се има предвид, че повечето банки вече са предприели мерки за подобряване на ефективността си, по-нататъшно редуциране на разходите ще бъде по-трудно да се постигне.
В тази връзка консолидацията на банки е логичен път за подобряване на ефективността в сектора, се казва още в анализа. Случващото се в момента в сектора в най-голяма степен се обобщава от нарастващата поляризация между резултати на водещите банки и малките участнци от периферията на пазара, пише там.
Натисъкт върху доходите на банките ще продължи и през тази година, като прогнозите са търсенето на нови кредити да остане слабо. В анализа се посочва, че това се дължи на комбинацията от все още високи нива на дълг в някои сектори на икономиката и твърде крехкото възстановяване на БВП, което допълнително е ограничавано от продължаващата политическа нестабилност и икономическата несигурност. Финансовото преструктуриране на компании в затруднено положение продължава да протича бавно, което пречи да се намалят разходите, свързани с принудителното събиране на вземания.
Лихвите ще пълзят надолу
И тази година ръстът на кредитите ще изостане в сравнение с този на депозитите, но поведението на банките ще се промени, прогнозират от Уникредит Булбанк. Според анализа кредитните институции ще използват част от привлечената от домакинствата и фирмите ликвидност, за да продължат с преструктурирането на пасивите си, като изплатят най-скъпите си източници на финансиране, а свободните средства в преобладаващата им част насочат към пазара на книжа с фиксиран доход.
Известно увеличение на външните активи също ще бъде на дневен ред в хода на следващата година.
Очакванията за цената, която банките ще трябва да плащат за набираните от местния пазар депозити, са да продължи да пълзи надолу, макар и с по-бавни темпове. Фактор за забавяне на темпото на спада в лихвите по депозитите е и това, че процесът на редуциране на финансовата задлъжнялост на банковия сектор като цяло вече е приключил и банките, които ще са принудени да продължат да набират агресивно средства от местния пазар, за да намалят зависимостта от външно финансиране до устойчиви нива, са малко на брой.
Освен това инфлацията намаля значително спрямо година по-рано и сега същите реални лихви по депозитите са възможни при по-ниски номинални лихви, се казва още в анализа. По-ниски разходи за финансиране ще направят възможно (при равни други условия) и цената на кредитите за домакинствата и фирмите също да продължи да пълзи надолу през 2014 г.
Оценката за 2013 г.
Оценката за изминалата година в анализа сочи, че уязвимостта на банковия сектор е продължила да намалява, като фактори с най-голяма тежест за това са били приключването на процеса на редуциране на външната задлъжнялост на банките и чувствителното забавяне на темповете, с които нарастват лошите кредити. Съществуващите капиталови буфери се очертава да нараснат с малко над 500 млн. лв., което е и очакваната за 2013 г. консолидирана печалба на сектора.
"Тези резултати бяха съпътствани и от по-нататъшно намаляване на лихвите по кредитите със скорост, изпреварваща тази по депозитите, което направи възможно нетният лихвен спред (разликата между лихвите по депозити и кредити) да се редуцира за втора поредна година", пише в анализа на банката. Голямата картина обаче не е изцяло позитивна. Кредитирането се забави до най-ниските си стойности от началото на кризата - 0.7% годишен ръст към октомври 2013 г., докато секторът продължи да губи ефективност, обобщават оттам.
Източник: Capital.bg