Народното събрание прие окончателно на второ четене текстовете от законопроекта, с който се изменя Законът за държавния бюджет за 2013 г. Депутати от БСП оттеглиха текста, с който актуализацията трябваше да влезе в сила от днес 1 август, така че това ще стане в стандартния срок - три дни след обнародването им в "Държавен вестник". След последното гласуване министърът на финансите Петър Чобанов се обърна от парламентарната трибуна към президента Росен Плевнелиев, който вече заяви готовност за евентуално вето, но след като изслуша аргументите в хода на дебатите. "Надявам се президентът да позволи бюджетният процес в държавата да продължи да протича гладко", каза министърът.
Чобанов изброи десет, по думите му, мита и спекулации, които обсъждането в пленарната зала според него е разсеяло. Между тях са критиките, че ще се застраши финансовата дисциплина, че изпълнението на данъчните приходи върви добре, че лихвите по кредитите ще се вдигнат, че ще се раздуват щатове, че ще се финансират фирми, близки до властта, че се увеличава задлъжнялостта на държавата и нищо не се прави в социалната област и за пазара на труда.
Министърът на финансите повтори аргументите си, че забавянето на връщането на ДДС и на плащанията към бизнеса, прилагани при управлението на ГЕРБ, е пример за лоша финансова дисциплина, с каквато новите управляващи скъсват. Той изрази безпокойство, че приходите няма да бъдат събрани, както са били планирани, подчерта, че нивото на фискалния резерв е индикаторът, който следят кредитните агенции и затова той не трябва да пада драстично. Посочи, че 80 млн. лв са предвидени за социалната сфера и спомена за коледни добавки за пенсионерите. Упрекна ГЕРБ и за това, че са делили общините на "свои" и "чужди".
"Актуализацията ни позволява да прекратим политиката, която пречи на растежа и генерира разходи, а да провеждаме такава, която позволява коректно отношение към бизнеса и спазване на сроковете при плащане. Ще се удовлетворят разходи за недофинансирани дейности, ще се преодолее липсата на резерви. Актуализацията е сигнал към бизнеса и домакинствата за предсказуемост на отношенията, намаляване на административния натиск, повече конкуренция и възможност за растеж и напредък", обобщи финансовият министър.
Той изрази задоволството си, че обсъждането именно на тази тема е било причина "парламентът да се превърне отново в парламент".
По-рано днес депутатите дискутираха бюджета на новото Министерство на инвестиционното проектиране, който според опозицията от ГЕРБ ще доведе до излишни разходи на 1 млн. лв. След това обсъждаха и дали приходите от продажба на въглеродните квоти в размер на 236 млн. лв. да отидат за поевтиняването на тока. В хода на дискусиите се разбра, че за изказване по тази точка са се записали всички 97 народни представители от ГЕРБ. Председателстващата заседанието Мая Манолова обяви готовност да даде думата на всеки от тях по азбучен ред. В крайна сметка до това не се стигна и обсъждането приключи общо за около три часа.
Източник: Dnevnik.bg