Липсата на търсене на кредити вкара банките в битка за добрите клиенти. В момента основният източник на нови заеми е рефинансирането на кредит на откраднат от друга банка клиент. Това стана ясно от изказването на главния изпълнителен директор на ОББ (трета по големина банка у нас според размера на активите й) Стилиян Вътев по време на дискусия на тема "Защита и развитие на българското производство – фактор за излизане от кризата". Сега се бием за нови проекти, за нови клиенти. Крадем си клиентите и единственият източник на нови кредити е рефинансирането, а лихвените нива за добри проекти са стигнали 4%, каза Стилиян Вътев по време на презентацията си. Основната причина по думите му е липсата на търсене.
Още в началото на 2011 г. Петър Андронов, главен изпълнителен директор на СИБанк (в интервю за в. "Дневник", сега "Капитал Daily"), каза, че добрите предприятия получават кредити с лихва euribor + 2-3%, както преди кризата.
"На пазара в момента властва психологически шок и депресията в мисленето е много голяма. Това пречи за възстановяването на икономиката - никой не мисли да инвестира, никой не иска да потребява, всички седят на натрупаното в добрите времена", посочи още той.
Липсата на търсене на кредити е една от основните причини за много слабото банково посредничество - причина, която банкери посочват още отпреди година и половина. Данните за първите два месеца на тази година показаха, че банковата активност е с почти нулев растеж - за януари и февруари на месечна база кредитният портфейл на системата отчете две поредни свивания при всички видове кредити, а на годишна база ръстът беше около и малко над нулата.
Все пак през март кредитирането показа известен ръст - фирмените заеми нараснаха с 297.4 млн. лв. до 33.5 млрд. лв., жилищните със 7.4 млн. лв. до 8.8 млрд. лв. и потребителските с 920 хил. лв. до 7.4 млрд. лв. На годишна база данните показаха, че кредитите за предприятия се повишават с 5.7%, жилищните - с 0.6%, а потребителските се свиват с 1.3%.
Нищо по-добро
Предвид неблагоприятните прогнози за икономиката в Европа и в България (очаква се данните за първото тримесечие на годината за България да са отрицателни, в края на миналата година ЕС влезе в рецесия) и очакванията за кредитирането не са много оптимистични. Коментарите на банкерите са, че апетит за инвестиции на практика липсва, тъй като на този етап и бизнесът, и домакинствата не са сигурни в средата.
Неувереността в нагласите на хората е силна и пряк израз на това е предплащането на кредити (предсрочното им погасяване - бел. ред.), което същевременно не може да бъде компенсирано с новоотпускани заеми заради ниското търсене и увеличението на спестяванията (през март годишният ръст на фирмените депозити е 9.9 на сто, а на домакинствата продължава да е двуцифрен - 13.3%). И в еврозоната за първото тримесечие на годината беше отчетен срив в търсенето на кредити, като то беше определено като колабиращо, а фирмите и домакинствата - в кома.
Източник: Capital.bg