Въпреки свитото кредитиране просрочията по отпуснатите заеми продължават да растат. При жилищните и потребителските заеми нарастването е по-постепенно и плавно, докато при фирмените има почти двоен скок през първото тримесечие на тази година в сравнение с отделните тримесечия на миналата година. Това показват данните на БНБ за първото тримесечие. Общият обем на необслужваните кредити (с просрочия над 90 дни) към края на март е 9.1 млрд. лв., като спрямо края на миналата година се увеличават със 729.4 млн. лв. Делът им достига 16.21%.
Основният ръст идва от лошите заеми в корпоративния портфейл – те нарастват с 654 млн. лв. до 6.7 млрд. лв. Делът им е 18.6%.
При жилищните заеми обемът на необслужваните е 1.346 млрд. лв., а делът им - 14.44%, при потребителските данните са съответно 977 млн. лв. обем и 10.74% дял.
Не само тежката икономическа ситуация е причина за необслужването на корпоративните заеми, коментират банкери, цитирани от "Капитал Daily". Много такива кредити са били зле и през 2008 г. като през последните години са преструктурирани няколко пъти.
Необслужваните заеми, освен че носят разходи за покриването им, не носят и приходи от обслужването им. Това е една от причините за намаляващите нетни приходи от лихви на банките, другата е липсата на нови кредити. При нетните доходи от такси също има спад, показват данните на БНБ, заради намалелия брой транзакции заради свиване дейността на фирмите.
В същото време и през първото тримесечие продължават да се увеличават обаче депозитите от фирми и домакинства. Те са набъбнали с 1 млрд. лв. за периода януари - март до 54.4 млрд. лв.
Печалбите на банките в България се повишават в началото на годината, показват още данните на БНБ. Това обаче не се дължи на засилено кредитиране или активизиране на дейността им, а на по-малко разходи, които са направили за обезценки на лоши заеми.
Общата печалба за първото тримесечие е 176 млн. лв., което е с 11.8% повече в сравнение с година по-рано. Така вече трети пореден месец има повишение на печалбата, при това двуцифрено, след продължилия тригодишен спад. Причината - намаляването на разходите за обезценки на лоши кредити, които банките правят.
Източник: Dnevnik.bg