Кредитите, просрочени повече от 90 дни, се очаква да достигнат своя връх, на нива между 17.5% и 19% като дял от общите кредити, в края на 2012 или началото на 2013 година. Това показва най-новата прогноза на икономистите на Уникредит Булбанк, съобщиха от институцията. Качеството на активите остава уязвимо заради бавния и непредвидим процес на принудително събиране на вземанията, се казва в анализа. Към това се добавя и концентрацията на фирмени кредити в недвижимите имоти и строителството, които са сред секторите, засегнати най-много от спада в реалната икономика.
Точно преди една година повечето банкери у нас очакваха пикът на лошите кредити да бъде достигнат най-късно в средата на 2011 г.
По последни данни, които са към края на ноември, обемът на лошите и преструктурираните кредити в българската банкова система надхвърля 9 млрд. лв.
През 2012 година качеството на кредитите ще бъде подложено на допълнителен тест поради забавянето на растежа в еврозоната, която остава най-значимият външнотърговски партньор за българските фирми, се казва още в анализа на банката. Другите източници на уязвимост включват все още спадащите цени на жилищата и продължаващия процес на намаляване на финансовата задлъжнялост на фирмения сектор, особено що се отнася до финансирането, привлечено от чужбина.
От институцията посочват, че са налице и няколко важни стабилизиращи фактора.
Макар и бавно, реалните доходи нарастват, докато в същото време домакинствата и особено публичният сектор продължават да се характеризират със здрави консолидирани баланси. Повечето банки продължават да поддържат на достатъчно високо ниво капацитета си за абсорбиране на загуби. Също относителният дял на кредитите във валути, различни от българския лев и еврото, е по-малко от 4% общо от кредитите.
От институцията посочват още в анализа, че българската икономика се справя добре с предизвикателствата, произтичащи от кризата с правителствените дългове на страните от еврозоната.
Бързо протичащият процес на приспособяване към новите условия сложи край на голяма част от дисбалансите, с които икономиката посрещна началото на глобалната финансова и икономическа криза в края на 2008 година, казват икономистите на банката.
По тяхна оценка възстановяването на икономиката е в ход, но протича бавно, като в края на 2011 година БВП се очаква да е достигнал до около 4% под нивото си в края на 2008 година. В основата на слабото вътрешно търсене е бавното възстановяване на пазара на труда и пазара на недвижими имоти в комбинация с продължаващия натиск за редуциране на финансовата задлъжнялост на корпоративния сектор.
Източник: Dnevnik.bg