Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги отхвърли предположенията, че ЕЦБ ще започне да печата пари в опит да засили икономическия растеж в еврозоната, който беше ударен от кризата с държавните дългове в страните от периферията. "Аз не смятам, че количественото облекчаване води до по-добри икономическите резултати. Не виждам никакви доказателства, че по този начин значително ще се подобрят икономиките на Великобритания и САЩ", каза Драги, съобщи Ройтерс. Той повтори, че покупките на ЕЦБ на държавни облигации, които мнозина пазарни участници и политически лидери искат да бъдат засилени, не са "нито вечни, нито безкрайни."
По-бърз процес на фискална консолидация
Според него е необходимо засилване на монетарните политики, за да бъде възстановено доверието на пазарните участници и европейските правителства трябва незабавно да обявят ясно следващите стъпки към фискална консолидация.
Що се отнася до неотдавнашната среща на върха на ЕС, президентът на ЕЦБ заяви, че постигнатите решения са "пробив за ясни фискални правила в паричната нашия съюз". И те трябва да бъдат приложени бързо, категоричен е той.
Стриктните правила за капиталова адекватност, затрудняващи кредитирането
Драги обърна внимание и на това, че по-строгите правила за капиталова адекватност, които налага Европейският банков регулатор, е възможно да задълбочат кредитната криза. По този начин той призна за първи път, че тези регулации може да навредят на крехкия икономически растеж. Според тях търговските банки трябва да имат капитал от първи ред (Tier 1) най-малко 9% от рисково-претеглените активи.
По-рано ЕЦБ твърдеше, че по-строгите изисквания няма да навредят на икономическия растеж, но днес Драги изрази загриженост за въздействието им върху кредитирането на частния сектор.
"Банките в еврозоната наскоро бяха подложени на натиск както по отношение на капиталовата си база и увеличаването и" каза Драги. "Регулаторите трябва да намалят въздействието на регулациите върху реалната икономика, а банките трябва да помислят за ограничаване на дивидентите и за засилване на буферите".
Източник: Capital.bg