Унгария ще разследва възможно картелно споразумение между седем банки на ипотечния пазар, предаде агенция "Блумбърг". Комисията за защита на конкуренцията на страната коментира, че вече са направени проверки на заподозрените кредитори. Обвинените финансови институции са OTP Bank, Fundamenta-Lakaskassza и местните звена на Erste Group Bank, Raiffeisen Bank International, Intesa Sanpaolo, UniCredit и Bayerische Landesbank. Регулаторните органи твърдят, че кредиторите са увеличили "значително" лихвите по ипотечните кредити и са представили нови продукти с по-високи лихви на 22 септември. Това се е случило дни, след като унгарското правителство одобри план, който задължава банките да приемат рискове, свързани с обменните курсове, при преждевременно погасяване на кредити в чужда валута.
"Вероятното обяснение за едновременното повишение е договорка между банките", коментираха регулаторите. "Споразумението вероятно е било да се предлагат продукти с по-високи лихви и да се ограничи достъпа до тези с по-ниски лихвени проценти, което има връзка с преждевременното погасяване на заемите в чужда валута."
Raiffeisen е готова да отговори на всички въпроси на властите, тъй като "е спазвала и спазва всички закони и регулации", коментира Ласло Биро-Кис, говорител на банката в Будапеща. Говорителите на останалите банки са отказали коментар пред "Блумбърг".
Наскоро централната банка на Австрия нареди на кредиторите в страната да ограничат заемите в държави от Централна и Източна Европа. Те не трябва да отпускат много повече кредити, отколкото са постъпленията от депозити в местните им звена. С тази стъпка Австрия цели да запази кредитния си рейтинг.
Междувременно необслужваните кредити в Унгария растат, тъй като две трети от заемите в страната са в чужда валута, а форинтът поевтиня рязко. В средата на септември беше приет закон, който позволява преждевременно погасяване на заеми в евро, швейцарски франкове и йени до края на годината, при лихви с повече от 20% под пазарните.
"Като се има предвид, че европейските банки се преструктурират, Унгария не трябва да им дава допълнителни причини да се изтеглят", каза Тим Аш, икономист от Royal Bank of Scotland.
Банките заявиха, че ще оспорват мярката в местни и европейски съдилища. Европейската комисия пък даде на Унгария срок от 10 седмици да отговори на опасенията свързани със закона.
Източник: Capital.bg