Граждани вече ще могат да купуват имот, обявен за продажба на публичен търг, с жилищен кредит. Такъв тип финансиране на практика съществува и сега, но е силно ограничено и само за много лоялни клиенти на банките или за техни служители. Първата оферта като официален продукт на пазара пусна Първа инвестиционна банка. Тя го представи по време на семинар за тенденциите и развитието на ипотечния и имотния пазар, организиран от банката с участието на Националното сдружение за недвижими имоти и брокерските компании "Явлена" и "Адрес".
Банките в момента се въздържат от активно предлагане на жилищни ипотечни кредити за покупка на имоти, обявени за публична продан, заради юридически препятствия, които могат да изникнат при сделката. Това е възможността търгът да се обжалва в съда от друг участник в него, което би могло да доведе до обявяването му за недействителен.
От това следва вероятността банката да остане с отпуснат кредит без обезпечение, а кредитополучателят, спечелил търга, със заем за изплащане, но без имот. Все пак банките практикуват такъв тип финансиране, но за свои много лоялни клиенти или за свои служители например.
Имотите, предлагани за продажба от съдия-изпълнители на публичен търг, се увеличиха значително заради кризата. Информация за тези имоти може да се намери както на интернет страниците на банките в отделно обособени секции за предложени имоти, на специална интернет страница на частните съдебни изпълнители и в районния съд на бул. "Цар Борис III" в София.
Запитвания от клиенти за отпускане на кредити от банки за покупка на такива имоти има още от края на 2009 г., обясни за "Дневник" Тихомир Тошев, изпълнителен директор на кредитния консултант "Кредит Център". Той посочи още, че пазарът отдавна чака предлагането на продукт за такъв тип сделки. При предлагането и отпускането на конкретния кредит ПИБ работи с определени съдия-изпълнители, с които има сключени споразумения, като освен това те трябва да имат и открита сметка в банката.
Тя предлага финансиране само за имоти на съдия-изпълнителите, с които има сключени споразумения. Такива има с по един в София, Шумен, Кюстендил, Стара Загора и двама във Варна. За да се избегне възможността от негативен ефект върху сделката при евентуално обжалване на търга в съда, в споразумението между ПИБ и съответния съдия-изпълнител има конкретни клаузи, защитаващи интересите на банката и на кредитополучателя, посочи Милка Тодорова, директор "Банкиране на дребно" в ПИБ.
По принцип при покупка на имот от публичен търг купувачът трябва да внесе цялата сума в срок от седем дни след търга. В случая с кредита ПИБ е проучила кредитоспособността на клиента, което се прави по принцип, и при спечелване на търга банката отпуска средствата от кредита по сметка на клиента. Той ги превежда на съдия-изпълнителя и сделката е приключена.
В случай на обжалване на търга и ако решението не е в полза на купувача, съдия-изпълнителят е задължен според подписаното с ПИБ споразумение да върне парите за покупката на имота по сметката на клиента кредитополучател. Той от своя страна връща заема към банката. Неустойки за предсрочното погасяване на кредита не се дължат. Наблюденията ни показват, че се обжалват само 12-15% от търговете за публична продажба на имоти, каза още Милка Тодорова.
Кредитополучателят рискува само с плащането на лихвите по кредита за времето, докато тече обжалването на търга, което обикновено е между три и шест месеца. По отношение на 10% т.нар. задатък от обявената цена на имота, които се внасят за участие в търга от кандидат-купувача, ако са с потребителски заем и клиентът не спечели търга, не е необходимо да връща веднага потребителският кредит, а според погасителния план.
Според Тодорова лихвите по кредити у нас ще продължат плавно и постепенно да се понижават в унисон с икономическите условия в страната и нагласите на банките за кредитиране. Такива нагласи има, каза тя. По думите й има интерес към ипотечните кредити и той ще се запази. В момента лихвите по жилищните заеми са на нива под 8%, като се наблюдава и сближаване между тези в левове и в евро.
Проучване на банката сред клиентите й е показало, че изгодната лихва е предпоставка за теглене на кредит за 84.4%, докато миналата година делът им е бил 92.5%. Клиентите държат още на лека процедура при кандидатстване, преференциални условия, удобен погасителен план.
Според нея през последните две години се наблюдава понижение на изисквания минимален месечен доход до 1000 лв., което е свързано с намалението на заплатите и на цените на имотите. Има и сериозно, по думите й, увеличение на процента на финансиране - вече е 70-80% и повече от пазарната цена на имота (39.4% от ползвалите кредит при 24.8% за миналата година).
Според онлайн изследване на ПИБ:
- 32% биха купили имот тази година с жилищен кредит при 25.5% миналата година
- 20 години е оптималният срок за жилищен кредит според вноска, доходи и степен на риск
- 80% от клиентите предпочитат жилищни кредити в евро
Източник: Dnevnik.bg