Банките могат да помогнат за по-бързото и цялостно саниране на сградите в България, като отпускат кредити за "проекти, които се самоизплащат", държавата може да насърчи процеса с данъчни облекчения, а местните власти трябва да обясняват всичко това на гражданите. С тези думи еврокомисарят по международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева окуражи хората да ремонтират домовете си, за да подобрят енергийната им ефективност.
"Аз съм голям фен на санирането. За България то е безкрайно поле за работа, което ни пести пари и създава работни места тук, а не в Китай", каза Георгиева по време на форума за устойчиво развитие в София.
Над 60 млн. лв. по оперативна програма "Регионално развитие" са заделени за саниране на панелни блокове в страната. Реалният прием на проекти ще започне от догодина, като безвъзмездното съфинансиране може да достигне 50%.
"Домакинство, което едва свързва двата края, няма откъде да вземе другите 50%. Ако се включи банковата система и предостави парите, след това вместо домакинството да обслужва кредита, той се изплаща от спестяванията на енергия", смята еврокомисарят.
Пречка пред масовото саниране е липсата на сдружения за етажна собственост, които да кандидатстват за европейските средства. Според Георгиева не е нужно общите събрания в блоковете да взимат решения с пълно единодушие, но за това са нужни законови промени. Тя подчерта и значението на енергийната ефективност в малките и средните предприятия.
Пред участниците в конференцията еврокомисарят очерта няколко предизвикателства пред България и Европа: проблемите с дълговата криза, застаряващото население, климатичните промени и недостигът на ресурси. "Не виждам друг път освен зеления растеж, иновациите и знанията", посочи Георгиева.
Източник: Dnevnik.bg