Богатите клиенти на банките също изпитват влиянието на кризата. Ограничаването на инвестициите на фирмите и на потреблението на домакинствата намира израз и при управлението на личното богатство на състоятелните банкови клиенти. Това стана ясно по време на финансовия форум MySuccess.bg in Finance, организиран от списание Enterprise. Една част от богатите клиенти теглят личните си спестявания и с тях финансират текущо бизнеса си, други ограничават фирмените инвестиции, като влагат средствата в банков депозит, обясни Иван Джонов, директор "Частно банкиране" в Уникредит Булбанк.
Сред богатите банкови клиенти са собственици на фирми, на които банката управлява личното им богатство; професионални мениджъри с висок годишен доход и висок стандарт на живот; наследници, които са извън активния социален живот, но са придобили активи от продажба на имоти или бизнес; свободни професии в областта на изкуството и спорта, посочи още Джонов.
В различните банки праговете за предоставяне на услугата частно банкиране са различни, като границите в сектора са доста широки. За Уникредит Булбанк прагът за финансови активи (вложения в депозити, взаимни фондове, облигации, акции), държани в банката, е 350 000 лв., в Банка ДСК той е 50 000 лв.
Там в категорията на частното банкиране също попадат клиенти с висок социален статус - предприемачи, висш и среден мениджмънт, млади професионалисти в перспективни компании и пенсионери, като банката има два сегмента - заможни клиенти и частни клиенти, посочи Диана Митева, изпълнителен директор на Банка ДСК.
Частните клиенти искат едно лице за контакт и не желаят да комуникират с друг освен с частния си банкер, независимо дали става въпрос за лични или за фирмени транзакции; те искат подобрено банково обслужване, при това 24 ч. в денонощието, седем дни в седмицата, е показало проучване на Банка ДСК сред клиентите й.
По отношение начина на инвестиране в България богатите банкови клиенти са по-консервативни в сравнение например с тези в Чехия, Унгария и Словакия, показват наблюденията на Уникредит Булбанк. В тези страни има по-голям апетит към риск, като вложенията им са предимно във взаимни фондове и по-малко в депозити, както и по-голяма диверсификация на портфейла, посочи Джонов.
Наблюдаваните различия са обосновани от спецификите на пазара в отделните страни. В Чехия, Унгария и Словакия клиентите плащат данък върху дохода си от лихви по депозити, което обуславя по-голямата склонност за инвестиране във взаимни фондове.
В България клиентите на частното банкиране на "Уникредит" са 1200 с активи за 610 млн. лв., като 90 нлн. лв. от тях са вложени във взаимни фондове, облигации и малко в акции. Числата са съизмерими с тези в Румъния, Словакия, Унгария и Русия. За сравнение - в Турция "Уникредит" има 26 000 клиенти, управлявайки активите им за 6.5 млрд. евро.
През изминалите две години на кризата у нас най-голямо увеличение има на броя на депозитните сметки за суми над 1 млн. лв. - с 50% от юни 2009 г. до юни 2011 г., показват изчисления на Уникредит Булбанк на база данните на БНБ за депозитите на физически лица. На практика статистиката показва броя на депозитите, но не и на собствениците на влогове.
Един вложител може да има няколко депозита от 1 млн. лв. в една или няколко банки, поради което отсъства достоверна информация за броя на милионерите, депозирали пари в банките, обясни още Джонов. Броят на депозитните сметки със суми над 1 млн. лв. към юни 2011 г. е 492, като за изминалите две години сумата им се е увеличила с 59% и достига 1.2 млрд. лв.
Влоговете от 200 000 до 500 000 лв. са 5221 броя, като за две години са се увеличили с 34%, а сумата им е нараснала с 39% до 3 млрд. лв. Депозитите между 500 000 и 1 млн. лв. са 1500 броя. Общо сумата на влоговете над 200 000 лв. в банковия сектор съставлява 11% от цялата депозитна база (тя е над 28 млрд. лв.).
Източник: Dnevnik.bg