Международната рейтингова агенция "Муудис" (Moody's) намали рейтинга на повечето банки в Португалия до ниво "боклук" (junk), съобщи "Ройтерс". Това е т.нар. подинвестиционно ниво, или агенцията, която е дала тази оценка, не препоръчва да се инвестира в книжа на съответната банка. Акциите на банките с понижен рейтинг паднаха в понеделник, след като "Муудис" оповести решението си, въпреки че тези, които бяха подложени на стрес тестовете на ЕС, издържаха проверката. Книжата на най-голямата публична банка в страната Millennium bcp са се понижили с около 3.5% в началото на търговията до 0.307 евро.
Намаленият рейтинг на банките идва след и без това пониженото доверие в сектора след европейските стрес тестове, пише "Ройтерс" и припомня, че и четирите португалски банки, които бяха подложени на проверката на европейските банкови органи, ги издържаха.
Резултатите на европейските банки от стрес тестовете не можаха да премахнат безпокойството на инвеститорите от потенциално влияние на дълговата криза в региона, посочват анализатори във връзка с въпроси, свързани с правдоподобността на теста.
Късно в петък "Муудис" намали рейтинга на Banco Comercial Português (BCP) до Ba1, една стъпка в обхвата на подинвестиционния рейтинг и една стъпка над намаления неотдавна рейтинг на държавния дълг на Португалия, който също е на ниво "боклук". Акциите на Banco Espirito Santo, чийто рейтинг също беше намален до Ba1 от "Муудис", паднаха с 2.3%.
Banco BPI, която е с най-добрия резултат от стрес тестовете сред четирите португалски банки и чийто рейтинг беше намален с една стъпка до Baa3, оставайки в скалата с инвестиционни рейтинги, загуби 0.7% от цената на акциите си.
Главният изпълнителен директор на BCP Карлос Сантос Ферейра посочил пред бизнес всекидневника Diario Economico, че очаква Европейската централна банка да не взима предвид рейтингите на банките, поставени от "Мудис", както е направила това и с оценката за държавния дълг на Португалия.
ЕЦБ не взе предвид кредитния рейтинг на Португалия, даден й от "Мудис", когато по-рано този месец приемаше държавни облигации като обезпечение за отпускане на кредити на банките в страната.
Очакванията са, че ЕЦБ и други централни банки ще направят отново по един разумен начин това, което направиха и за публичния дълг – да не вземат предвид рейтингите на агенциите и да преценят правилно, че европейските власти ще определят за обезпечение активи с необходимото качество, е посочил Ферейра.
Източник: Dnevnik.bg