"Фич" (Fitch) повиши от негативна на позитивна оценката си по рейтинга на България. Причина за това е намаляването на дълга и възстановяването на икономиката, съобщи в. "Уолстрийт джърнъл". Ако дългът намалее още и бъдат продължени съкращенията в бюджетния сектор, а банките у нас покажат по-ясни доказателства за стабилизиране, е възможно и кредитният рейтинг на България да се повиши, казват от "Фич". В началото на май рейтинговата агенция "Муудис" обяви, че преразглежда рейтинга на страната и до началото на юли може да го повиши.
Кредитният рейтинг и перспективата му са сред основните показатели, които чуждестранните инвеститори вземат под внимание, когато преценяват дали да вложат пари в съответната държава.
Евентуално негативно влияние върху страната може да предизвикат слабото вътрешно търсене и последици от проблемите на гръцките банки. Засега проблемите на южната ни съседка не са се отразили на финансовия пазар у нас, въпреки че няколко от големите български кредитни институции са собственост на гръцки банки.
Ръстът на българската икономика през първото тримесечие е 2.5% на годишна база, но в същото време страната ни продължава да страда от свито вътрешно потребление и замразени доходи. Износът е двигателят, който извежда напред българската икономика, като за първите три месеца ръстът му на годишна база е с 22.2%. В същото време вътрешното потребление е паднало с 2.1%, а инвестициите – с 2.7%.
Към края на март вътрешният държавен дълг е 3.797 млрд. лв., с 3.5% спад спрямо декември. Външният е 3.32 млрд. евро, а след плащания през март задълженията на България в чужда валута бяха намалени с общо 1.6% от декември до март.
Източник: Dnevnik.bg