Европейските банки могат да имат нужда от 250 млрд. евро при тежка рецесия, сочи проучване на рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс" (S&P), цитирано от "Ройтерс". Освен това потребностите на правителствата от финансиране могат да се увеличат с една пета. Проведеният от S&P стрес тест изпитва как европейските страни и техните банки ще се справят със сериозен икономически спад между 2011 и 2015 г. Резултатите показват, че 22 от общо 99 финансови институции ще трябва да наберат 161 млрд. евро. Проучването покрива около 70% от банките в Европа, което означава, че за преструктуриране на целия сектор ще са необходими между 200 млрд. и 250 млрд. евро, посочват анализаторите.
Тестът предполага, че на банките ще им трябват допълнително средства, за да изпълнят изискването за адекватност на капитала от първи ред 7%, за да успокоят пазарни опасения за платежоспособността им. От хипотетичния сценарий най-силно засегнати са гръцката, ирландската, испанската и португалската банкова система.
Тази година европейските регулатори ще направят нова проверка на състоянието на банките, за да видят как те ще се справят с рецесия. Строгостта на изпитването обаче вече е подложена на многобройни критики, според които то няма да бъде достатъчно сериозно и достоверно.
Това бяха обвиненията и към миналогодишните тестове, на които от 91 институции се провалиха само седем, нито една от които от Ирландия, на която впоследствие се наложи международните кредитори да помагат, за да стабилизира финансовия си сектор.
Проучването на S&P сочи още, че общите нужди на правителствата от финансиране ще нараснат с повече от 20% през петгодишния тестван период. "Въпреки това анализът показва, че като цяло регионът би се справил с такъв шок и ще успее да се възстанови икономически", посочват от агенцията. Тестваният от S&P сценарий има три фази.
Първата е покачване на доходността по облигациите, следващата е влошаване на достъпа до дългово финансиране, особено за периферните икономики от еврозоната, и последната е тежък спад на икономиката с най-сериозен ефект в Гърция, Ирландия, Португалия и Испания.
Източник: Dnevnik.bg