Първо свиване на просрочията при фирмените заеми от началото на кризата отчитат банките през февруари, показват данните на БНБ към края на миналия месец. Намалява обаче и кредитният портфейл за корпоративния сектор спрямо предходния месец, на годишна база има увеличение. Продължава и наблюдаваното вече повече от година свиване на заемите за потребление. Ръст отчитат само жилищните кредити както на годишна, така и на месечна база. С близо 21 млн. лв. намаляват лошите и преструктурираните* заеми за бизнеса. Това е първо свиване на просрочията в този сегмент от началото на кризата през 2008 г. Обемът им в края на февруари е 4.622 млрд. лв. През март 2009 г. имаше едно намаление на обема на лоши и преструктурирани бизнес заеми.
То обаче беше техническо - в резултат на либерализиране на режима на провизиране и промяната в класификационните групи, която БНБ направи с цел да даде възможност на банките да бъдат по-гъвкави при реструктуриране на кредити на закъсали клиенти заради кризата.
Тоест това не беше реално понижение в обема на този тип просрочия. Февруарското намаление може да се окаже обаче само месечна флуктуация, която се дължи на прекласифициране на заеми от категория с просрочия в категория редовни експозиции или например отписване на кредити като загуба. Най-рано след още два-три месеца ще може да се каже дали има начало на обръщане в негативната тенденция при просрочията, която се наблюдава от началото на кризата.
Свиването през февруари може да остане единично явление, резултат от еднократен ефект, тъй като прогнозите конкретно за фирмените заеми са, че пикът на необслужваните кредити при тях тепърва предстои през тази година. От друга страна, и в последния бюлетин на БНБ "Банките в България" (към края на 2010 г.) централната банка посочва, че кредитите за корпоративния сектор продължават да се влошават с по-бързи темпове от тези за домакинствата.
От БНБ правят уточнението, че данните за лоши и преструктурирани кредити не показват общо класифицираните рискови експозиции, нито конкретно дела на необслужваните кредити (тези с просрочия над 90 дни). Източник на информация за тях са надзорните данни на централната банка, които се публикуват всяко тримесечие и показват сумата на заемите с просрочия над 30, над 90 и над 180 дни, посочват оттам.
Към края на 2010 г. делът на необслужваните кредити в банковата система е 11.9%. Информация за първото тримесечие на 2011 г. ще бъде публикувана в края на април.
Общият обем лоши и преструктурирани заеми в края на февруари тази година е 7.557 млрд. лв. Нарастването им спрямо предходния месец е с 31.4 млн. лв. (0.42%), а за година се увеличават с 2.8 млрд. лв., или 58.6%. Във върховите периоди на 2009 г., когато просрочията растяха стремглаво и реструктурирането беше основен инструмент за управление на кредитните портфейли, този тип заеми се увеличаваха с трицифрен темп.
Все пак трябва да се взима предвид и това, че ръстът се отчиташе на доста по-ниска от сегашната база (обема на просрочията). В края на миналия месец делът на лошите и преструктурирани заеми в портфейла от кредити за фирми и домакинства достига 19.06% и се увеличава незначително спрямо предходния месец (18.95%).
Очакванията са потенциалът за влошаване на заемите да се изчерпа до около второто тримесечие на тази година. По мнение на банкери в ипотечното кредитиране този потенциал дори вече е на приключване. Просрочията при жилищните заеми се увеличават с 31.9 млн. лв., а потребителските - с 18.6 млн. лв.
Източник: Dnevnik.bg