Лихвените приходи на банките, които са основна част от дейността им, са в задънена улица. "Възможностите да увеличат обема на лихвените приходи са силно ограничени, а степента на финансово проникване към момента не предполага значимо увеличение на нелихвените приходи чрез разнообразяване на услугите и прираст на обема им." Това се казва в последното издание на тримесечния бюлетин на БНБ "Банките в България". Тоест заради ограниченото кредитиране, което е основна дейност на банките, те не могат да очакват кой знае какви приходите от лихви. Допълнение към това е и че приходите от увеличените лихви по вече отпуснати заеми не са гарантирани заради просрочията.
От друга страна, и нелихвените приходи - основно от такси и комисиони, не могат да се разглеждат като съществен източник на компенсация в свитите доходи на банките. Всичко това се съчетава с увеличаващите се разходи за провизии и обезценки на банките, заради нередовното обслужване на все по-голям обем заеми.
Към края на август лошите и преструктурирани кредити (необслужвани, загуба и предоговорени) са 6.4 млрд. лв., или 16.46% от портфейла на банките. Данните само за просрочията над 90 дни излизат на тримесечна база и тези към септември предстои да бъдат публикувани.
В края на юни делът им е 9.45%. Принос към свиващите се доходи в сектора имат и все още сравнително високите лихви по депозити, които банките изплащат на клиентите си. Крайният резултат са намаляващите печалби, като към полугодието финансовият резултат на системата е 352 млн. лв., или с около 30% по-малко в сравнение с година по-рано.
Според някои банкери в края на тази година банките, които ще приключат на загуба, ще са повече от пръстите на едната ръка. Според други обаче броят им няма да е съществен и това ще са по-малки банки. За шестте месеца на 2010 г. 71% от печалбата в сектора е реализирана от петте най-големи по размер на активите банки.
Ограничените възможности за приходи на този етап не би могло да са основание за увеличение на такси по банкови продукти, коментира банкер от голяма кредитна институция. Не може да се повишават такси, без това да е обосновано, защото има конкуренция на пазара и той ще те "изхвърли", допълни той.
По думите му свежи приходи ще се търсят в предлагането на нови продукти и услуги, които не са свързани с кредитиране и директен риск - предлагане на застрахователни полици например в клоновата мрежа на банката.
Според Иван Стойков, експерт от финансовия консултант "Моите пари", е възможно да се направи допускане, че банки ще прибегнат до повишаване на такси. Ако това обаче не е съпроводено с по-високо качество на услугата, би било спекулативно и необосновано, допълни той.
През лятото на тази година банките повишиха таксите за теглене от банкомат и плащане на ПОС терминал с карти. Увеличения има в различни моменти и на различни такси по кредитни и депозитни услуги. Все пак през последните месец-два промоциите по кредити в някои случаи са съпроводени и с намалени такси или освобождаване от такси.
Източник: Dnevnik.bg