Очакванията на големите банки за кредитния пазар у нас не са оптимистични въпреки прогнозирания икономически ръст за догодина. Това стана ясно от публикуваните в последните няколко дни анализи на италианската "Уникредит" (редовния тримесечен доклад за икономиката на Централна и Източна Европа) и Райфайзенбанк - България (специално издание за валутния борд в България, изготвено от анализаторите на банката). Очакванията на "Уникредит" са условията за кредитиране да останат затегнати. Причина за това е, че притокът на чужди инвестиции се е стабилизирал на по-ниски нива в сравнение с периода на бума. Освен това необслужваните кредити (non-performing loans, NPL) в портфейлите на банките все още са високи, което вероятно ще попречи на бързо понижение на лихвите по кредитите през следващите няколко тримесечия, пише в анализа на банката.
Преди дни и изпълнителният директор на Пощенска банка Асен Ягодин прогнозира, че през следващите шест до девет месеца лихвите по кредитите ще останат на сегашните си нива заради сравнително високите просрочия по заемите и лихви по депозитите.
И според Райфайзенбанк в краткосрочен до средносрочен план кредитирането у нас няма да се ускори съществено. Това е резултат от настоящото състояние на икономиката и протичащата промяна в структурата на растежа, обясняват от кредитната институция.
Прогнозата се потвърждава и от факта, че търсенето на кредити в страната е доста крехко, въпреки че е налице известно възвръщане на готовността на банките да отпускат заеми, пише още в анализа.
През последите няколко месеца рекламите на по-големите и активни на пазара банки показват опит за раздвижване от тяхна страна на кредитирането в сегмента на жилищните ипотечни заеми и тези за малък и среден бизнес. През първите седем месеца на 2010 г. темпът на кредитиране за нефинансовите предприятия и домакинствата е положителен, но с много ниски темпове - средно 2.3%, посочва още "Райфайзен".
Според последните данни на БНБ от паричната статистика към края на август лошите и преструктурирани заеми (необслужвани, загуба и предоговорени) са 6.4 млрд. лв., или 16.46% от портфейла на банките.
Източник: Dnevnik.bg