С по-строги изисквания ще трябва да се съобразяват българските банки от началото на следващата година. Вчера Българска народна банка (БНБ) съобщи, че е приела изменения в три от наредбите си, за да синхронизира нормативната си уредба с промените в европейските директиви за капиталова адекватност. Целта е да се намали рискът в системата, да се подобри управлението му, както и да се засили контролът върху институциите. Една от промените цели да се ограничи прекалената концентрация на заеми към определена компания или група. По тази причина се намаляват облекченията, които банките ползваха, за да отчитат размера на т.нар. големи експозиции, което ще стане с промяна в Наредба №7.
От новия режим са изключени само определени вземания с висока ликвидност и нисък кредитен рейтинг, уточняват от БНБ, което означава, че те няма да се премахват от обхвата с облекченията. За да се осигури допълнителна защита срещу прекомерната концентрация на експозиции, наредбата предвижда експозициите на българските банки към техните майки или други дъщерни поделения от групата да бъдат включвани само частично.
Хармонизирана с новите европейски изисквания е и Наредба №8 за капиталовата адекватност. Въвеждат се ограничения за включването на безсрочни хибридни инструменти (такива са варантите и конвертируемите облигации) в първичния капитал. Неговото съотношение към рисковопритеглените активи на банката всъщност формира коефициента й на първична капиталова адекватност.
Още когато преди месец глобалните банкови регулатори приеха новите по-строги изисквания за банките, те посочиха, че главната цел на промените е повишаване на качеството на капитала от първи ред.
"Специално в България по-качествените елементи по принцип са доминиращи в собствения капитал на кредиторите", посочи тогава главният изпълнителен директор на СИБанк и бивш директор на "Банков надзор" в БНБ Петър Андронов. "Част от причината за това е фактът, че финансовите инструменти у нас не са толкова развити", поясни той. Тази промяна в наредбата цели и по-добро планиране и управление на капиталовите позиции.
С промените в Наредба №11 от банките ще се изисква да поддържат буфери, за да се справят по-лесно с ликвидни затруднения при влошаване на икономическата обстановка. Така ще се увеличи и приложението на стрес тестовете в системата, защото резултатите от тях ще са базата, на която банките ще определят размера и състава на ликвидните си буфери и позиции, допълват от БНБ.
На няколко пъти през годината и особено след публикуването на резултатите от общоевропейските стрес тестове през юли БНБ посочи, че "банковата система в България е стабилна и добре капитализирана". Данните на БНБ сочат, че към края на второто тримесечие на годината общата капиталова адекватност в системата (собственият капитал към рисковопритеглените активи) е 18.03%, при изискване за най-малко 12%. Съотношението на ликвидните активи към сумата на пасивите е 22.14%.
Източник: Dnevnik.bg