Намаляване на поетите рискове, по-доброто им управление и контрол на банките са основните цели на промените в три наредби за дейността на кредитните институции, съобщиха от БНБ. Голяма част от тях въвеждат нови разпоредби на Европейския съюз, част от които са внесени и като изменения в Закона за кредитните институции, който в момента се разглежда от парламента. Промяна в Наредба №7 за големите експозиции на банките променя начина, по който се разглеждат големите експозиции между банките – ще се стесни обхватът на облекченията, които могат да се използват за намаляване на размера им. От новите разпоредби ще се изключват само определени видове вземания, които имат висока ликвидност и нисък кредитен риск. Важна промяна е въвеждането на частично включване на експозиции, които търговските банки имат към свои банки майки и дъщерни банкови дружества, към новия режим. От БНБ поясняват, че целта е да се осигури допълнителна защита срещу риска от прекалено концентриране на експозиции към дружества от една група.
От банките ще се изисква и да държат средства като буфери за преодоляване на ликвидни затруднения – това е една от основните промени на Наредба №11 за управлението и надзора върху ликвидността на банките. Новите текстове засилват приложението на стрес тестовете. Резултатите от тях ще се използват като база за определя какъв размери и какви инструменти да влизат в състава на буферите. Освен това на тяхната база ще променят плановете за действия при непредвидени обстоятелства и криза в ликвидността.
Измененията в Наредба №8 ще позволят на банките да планират и управляват по-добре капиталовите си позиции, се казва още в съобщението на централната банка. Вече ще има лимити за включването на безсрочни хибридни инструменти (такива са варантите, конвертируемите облигации) в първичния капитал на банките. Според БНБ това ще позволи на кредитните институции да увеличат източниците си на капитал.
Заради новите европейски изисквания наредбата трябва да улесни признаването на агенции за кредитен рейтинг по определени критерии, както и методологията, използвана от тях за изчисляване на рейтинг, който служи за надзор. Друга промяна засяга намаляването на кредитния риск, включително използването на застраховки "Живот". При голяма част от кредитите в условията влиза и сключване на такива застраховки, които трябва да покрият оставащите вноски, ако клиентът не може да си ги плаща по здравословни причини.
Промените и в трите наредби ще влязат в сила от следващата година и ще имат влияние върху годишните отчети на банките, обясняват от БНБ.
Източник: Dnevnik.bg