Петнадесет водещи европейски банки оцениха състоянието на дълговите пазари в Европа като оптимистично, показа изследване на Bloomberg News. Според него държавите с най-лоша структура на дълга си вече са преживели най-тежките дни и краят на кризата наближава. Тя започна в края на миналата година, когато новото гръцко правителство обяви, че бюджетният дефицит на страната е два пъти по-голям отколкото са оповестили техните предшественици. През пролетта ЕС и МВФ одобриха спасителен пакет за Атина на стойност 110 млрд.евро, а кредитният рейтинг на страната беше сравнен със земята и достигна възможно най-ниското ниво- "junk".
Това неизбежно доведе до сътресения и в други страни от еврозоната със сходни проблеми като Испания, Португалия и Ирландия. Целостта на единния европейски валутен съюз беше поставена под въпрос, а еврото поевтиня с рекордните 7.2% спрямо долара за първите четири месеца на годината. През този период европейските регулатори бяха нерешителни в спасителните си мерки и респективно кризата се задълбочи, припомня агенцията.
Все пак, адекватни мерки бяха предприети със създаването на Европейския фонд за финансова стабилност, повишаването на надзора над националните бюджети, намаляването на публичните разходи. През юли бяха проведени стрес тестове сред европейските банки, резултатите от които бяха положителни, след като само седем банки не ги издържаха.
След прилагането на мерките, дълговият пазар като че ли се стабилизира, а данните за развитието на икономиката показаха лек растеж. Дилърите на държавни облигации, включени в проучването на Bloomberg News, са убедени, че строгите мерки ще са достатъчни да се прекратят спекулациите, че валутният съюз е пред разпад и подобрението е само временно.
От HSBC, Goldman Sachs и Societe Generale препоръчват закупуването на гръцки държавни облигации, а норвежкият здравноосигурителен фонд, чийто капитал е 450 млрд.долара, вече инвестира в испански, португалски и гръцки ценни книжа. Притеснения обаче остават за Ирландия, която днес пласира облигации с по-висока доходност в сравнение с последната си емисия и въпреки сериозния инвеститорски интерес, много анализатори се притесняват, че върви по стъпките на Гърция.
"Все пак ситуацията наистина ще напомни тази в Гърция, когато лихвите достигнат 7 - 8%", коментира Падрик Гарви от ING, а Кристоф Ригер от франкфуртската Commerzbank AG заяви: "Страните от еврозоната се приближават до целите за ниво на стабилност. До края на годината картината ще изглежда доста окуражителна".
Източник: Dnevnik.bg