Две банки обявиха днес старта на програмата за студентското кредитиране у нас. Банка ДСК и Райфайзенбанк се присъединиха към държавната програма за кредитиране на студенти и докторанти. Началото на проекта бе поставено днес в Министерството на образованието, младежта и науката от министър Сергей Игнатов и председателите на УС на двете банки – Виолина Маринова и Момчил Андреев. Студентите и докторантите ще могат да теглят кредити, за да платят таксите си за обучение или за да се издържат по време на следването (докторантурата) в случай на раждане или осиновяване на дете по време на обучението. Условието за получаване на кредит е кандидатът да е на възраст до 35 години, да се обучава в редовна форма, да не е прекъснал и да няма придобита същата образователна степен.
Размерът на кредита за заплащане на такси е равен на броя оставащи семестриални такси, като парите се превеждат директно по банковата сметка на ВУЗ-а или научната организация.
Кредитът за издръжка при раждане на дете се дава в началото на всеки семестър и се превежда по сметка на студента (докторанта). Размерът на заема възлиза на сбора на семестриалните такси. Сумата на семестриалната издръжка е равна на минималната работна заплата, умножена по броя на месеците за съответния семестър.
Кредитите се отпускат в лева при годишен лихвен процент, който не може да бъде над 7% и е фиксиран за целия период на кредита. Кредитополучателите не дължат такси и комисионни за управление на кредита. Не се изисква ипоръчител или съдлъжник, защото кредитите са държавно гарантирани, като държавната гаранция за тази година е в размер на 40 млн. лева. Министерството плаща разходите по администрирането на заема.
Студентите и докторантите ще ползват пълен гратисен период, който обхваща целия период на обучението или докторантурата, до изтичане на една година от първата дата за провеждане на последния държавен изпит или защита на дипломната работа. Изплащането на кредита започва 1 месец след като изтече гратисния период, като общият размер на кредита (главница+лихва) се погасява на равни месечни вноски в срок от 10 години. При предсрочно погасяване на кредита не се плащат допълнителни такси.
От програмата за студентското кредитиране могат да се възползват всички студенти и докторанти, които учат в България и са български граждани или граждани на страна-членка на ЕС. Българите, които учат в чужбина, не могат да кандидатстват за кредитиране.
Образователното министерство и двете банки очакват през първата година на действие на програмата около 10% от студентите (20 хиляди души) да се възползват от кредитите, а през следващите години този процент да се движи между 15-20 на сто.
Източник: Insurance.bg