В близко бъдеще не се очаква значителен ръст в кредитирането в България. Това посочва рейтинговата агенция "Стандард енд Пуърс" (S&P) в анализ на банковата система в страната. Според тях засега тя е стабилна, но това се дължи на подкрепата, която компаниите майки оказват на българските кредитори, както и на мерките на БНБ. "Качеството на активите в системата няма да се влоши рязко, отчитайки последните данни за кредитните портфейли на банките и продължаващите ефекти от икономическата рецесия", заявява анализаторът на "Стандард енд Пуурс" Магар Куюмджиян.
"Прогнозната ни е проблемните кредити в сектора, включително и преструктурираните да достигнат до 25-30% от целия портфейл", допълва той.
Заедно с другите централни банки в ЕС и БНБ предприе мерки за стабилизиране на сектора след началото на кризата през 2008 г., пише още агенцията. Една от тях беше да се намалят минималните задължителни резерви, което облекчи капиталовата тежест за банките.
Също така БНБ увеличи размера на гарантираните влогове, за да засили доверието на депозитарите, уточняват анализаторите. Според тях засега централната банка не е счела за необходимо да въведе допълнителна помощ отчасти защото чуждестранните банки майки продължават да финансират поделенията си.
По техни оценки около 28% от финансирането на системата е отвън, което поражда и съмнения за това как би се отразило евентуално оттегляне на тази подкрепа. "В краткосрочен план подобен сценарий е малко вероятен", допълват те.
"Финансирането от банките майки извън страната изигра значителна роля за захранване на кредитния растеж през годините преди кризата", допълва Коюмджиян. "Все пак има вариант българските банки да не могат да разчитат на тях за допълнително повишаване на активността." Перспективата по рейтинга на българските банки остава отрицателна, посочват още от "Стандард енд Пуърс".
Източник: Dnevnik.bg