Най-големите американски и европейски банки са загубили повече от $1,2 трилиона от токсични активи и лоши заеми от началото на 2007 г., пише "Ройтерс". Почти две трети от загубите са от заеми, а останалата част - от различни книжа. Според прогнозата на Международния валутен фонд от май загубите на американските банки са около $885 млрд., а за европейските – близо $1,3 трилиона в периода 2007-2010 г., посочва още "Ройтерс". Изчисленията са базирани на отписванията и загубите от книжа, обезпечени с рискови ипотеки, ипотечни заеми, застраховки срещу държавен фалит (т.нар. CDS), деривати и загуби от лоши заеми или необслужвани кредити. Определението за лоши заеми е по-общо, тъй като в различните страни варира и често включва провизии за бъдещи загуби от кредити, обяснява "Ройтерс".
Изчисленията са приблизителни и са направени от агенцията на база годишни отчети и данни на компаниите. В списъка с най-големите щатски и европейски банки влизат 39 трезора.
В същото време отчетите на международните банкови групи за второто тримесечие на тази година показаха, че финансовите им резултати се подобряват. При някои от тях печалбите се повишават, а други успяват да излязат на положителна територия, заличавайки загубите отпреди година. Като основна причина за подобрението беше посочен ръстът на финансовите пазари, докато приходите от инвестиционно банкиране все още остават слаби.
Източник: Insurance.bg