Банките в Унгария са преструктурирали повече заеми през второто тримесечие на 2010 г. в сравнение с първото. Според проучване на Унгарската централна банка, цитирано от "Блумбърг", делът на просрочените заеми след предоговарянето също е нараснал. Ръстът на проблемните заеми продължава и в Гърция, Румъния и България, въпреки че нивата им остават под анализаторските прогнози от края на миналата година. До 6.1% са се увеличили преструктурираните заеми за домакинствата в Унгария между април и юни. През предходното тримесечие според данните на централната банка те са били 5.2%. При бизнес кредитите увеличението е до 4.4% спрямо 3.2% три месеца по-рано. Проучването сочи още, че са нараснали и просрочията след преструктуриране.
"Все по-голям брой затруднени кредитополучатели преструктурират заемите си, казват от централния трезор. Но за част от тях дори и това се оказва безполезно." Така просрочията при домакинствата достигнат една четвърт от договорените наново заеми.
През първото тримесечие делът им е 20%. Нарастването е двойно при корпоративните заеми – към юни кредитите със закъснение след преструктуриране за малки и средни предприятия са 18%, сравнено с 9% към април, а тези за големите компании – 6% спрямо 3% за първото тримесечие.
Въпреки че и гръцките банки масово рефинансират заеми, кредитополучателите в страната също закъсняват с вноските си. Според в. "Имерисия" до края на годината задълженията им ще надхвърлят 25 млрд. евро.
Още в края на миналата година анализаторските звена на водещи европейски банки прогнозираха, че необслужваните кредити в страните от Централна и източна Европа ще достигнат своя пик през 2010 г. Според разработка на Deutsche Bank Research в България и Румъния делът на необслужваните кредити ще достигне около 15-20%.
Прогнозата на италианската "Уникредит груп" беше за най-високо ниво 10% и натрупани от българските банки загуби за 3.7 млрд. лв. от отписване на активи до края на 2011 г.
В началото на август БНБ потвърди тенденцията за увеличаване на проблемните кредити и на свързаните с тях разходи за обезценка и провизии. През първото полугодие те се повишиха с 41% спрямо същият период 2009 г. Номиналното нарастване на обезценките през второто тримесечие се задържа на нивата от първото. Делът им от брутните кредити в системата обаче се увеличи от 7.8% на 9.45% до 4.7 млрд. лв.
Ръст от 67% на просрочията за първото полугодие отчете и Румъния, съобщи в края на миналия месец агенция "Ромпрес". Към юни размерът им достигна 3.22 млрд. евро, а частта от кредитния портфейл – 6.4%.
Закъсненията в плащанията са били повече при заемите в чужда валута отколкото тези в местна. Делът на лошите кредити в чужда валута в общия кредитен портфейл е десет пъти по-голям, отколкото в началото на кризата, пише още агенцията.
Източник: Dnevnik.bg