Фирмените кредити вече са по-евтини в сравнение с пролетта на миналата година. Това показват данните на БНБ за лихвите в банковия сектор към края на април 2010 г. Лихвите и по левовите заеми за бизнес, и по тези в евро намаляват на годишна база (спрямо април 2009 г.) и са съответно 9.96% и 8.06% средно за пазара. Миналата година през април са били 10.82% за кредити в левове и 8.68% за евро. При заемите за физически лица посоката на движение е по-разнопосочна - потребителските поскъпват и цената им остава по-висока в сравнение с тази през миналата година по това време, а при жилищните заеми движението е различно в зависимост от валутата.
За по-чувствително намаление на лихви по фирмени заеми може да се говори в експортния сектор според информация за банкери, без обаче да уточняват конкретни нива. Това е така, тъй като това е секторът, в който се намират годни за кредитиране проекти и конкуренцията между банките за тях е голяма, което води до намаляване на лихвите за спечелване на клиенти.
Жилищните кредити в левове поевтиняват и на годишна, и на месечна база. Така към края на април средният ефективен годишен лихвен процент е 9.16%. Освен това намалява и годишният процент на разходите (ГПР) по този тип заеми.
За разлика от тях при евровите жилищни заеми се наблюдава съвсем лек спад на ГПР, а лихвата, която на месечна база намалява, все пак остава по-висока в сравнение с април на миналата година и е 8.48%.
Намалението на лихвите започна от средата на миналата година. Основният фактор за това е спада на лихвите по депозитите, тъй като банките у нас се финансират основно от местния пазар. През април продължава намалението на лихвите по депозити и за фирми, и за физически лица, като спадът е с между 1.75 процентни пункта и 0.23 пр.п.
Това позволява да се наблюдава движение надолу и в лихвите по кредитите, макар и не много уверено, особено при заемите за домакинства. Според прогнозите на централната банка в последното й издание "Икономически преглед" лихвите по кредити ще намаляват много бавно, като това ще зависи от движението на лихвите по депозитите.
За тях БНБ прогнозира, че има условия за стабилизиране и плавен спад на нивата им. Според банкери уравнението с лихвите е с много неизвестни, тъй като понижението им зависи не само от икономическата ситуация у нас, но и от тази навън.
Банковата система и през април завършва на печалба, показват данните на БНБ. Към края на месеца общият финансов резултат е 218 млн. лв., като само за април е 48 млн. лв. Това е с 32 млн. лв. по-нисък резултат от този през март.
На годишна база намалението е с 34%. От БНБ посочват, че при повечето банки реализираните приходи превишават разходите за дейността и извършените обезценки на кредити и че през април банковата система остава стабилна. В същото време продължава нарастването на класифицираните кредити и на свързаните с тях разходи за обезценки и специфични провизии, пише още в съобщението на централната банка.
През април начислените обезценки по кредити са били 62.8 млн. лв., като размерът им достига 2.4 млрд. лв. Година по-рано са били 1.3 млрд. лв. Към края на март тази година необслужваните заеми (тези с просрочие над 90 дни) са 7.8%.
Източник: Dnevnik.bg