В опитите си да намерят перспективни проекти за кредитиране банките се конкурират да отпускат заеми на компании от експортния сектор, като едновременно с това намаляват лихвите за тях. Това става ясно от изказвания на банкери. Кредитните институции се състезават основно за финансиране на фирми с експортна дейност, тъй като те се представят най-добре на общия фон на икономическия застой. Това са компании основно от производствения сектор. В същото време малкият брой на дружествата, които изнасят продукция си, принуждава банките да намаляват лихвите, "при това не с малко" по думите на банкери.
"В момента борбата е за експортните предприятия, въпросът е, че те са малко", заяви преди дни Емил Ангелов, изпълнителен директор на Банка Пиреос България по време на финансов форум.
Банките упорито търсят нишите на кредитния пазар, които могат да се кредитират, за да отпуснем натрупания ресурс, посочиха банкери. От началото на кризата банките се презапасиха с ликвидност, трупайки депозити, като в същото време силното свиване на кредитирането не позволява отпускането на този ресурс като заеми.
Бизнесът или свива дейността си и няма нужда от кредити, или не желае да задлъжнява допълнително на този етап, обясниха от банковия сектор пред "Дневник". В момента от десет клиенти, които влизат в банката, девет получават кредит.
Това е така, защото те много добре са преценили възможностите си за обслужване на заем. Въпросът е да се намерят тези клиенти, защото това сега отнема много повече време, казаха още банкерите. Допреди кризата всеки трима-четирима от десет клиенти са получавали заем, като кандидатите са били много повече.
Освен това тази година акцентът при фирменото кредитиране ще бъде върху оборотното финансиране. Ще мине известен период от време, преди фирмите да започнат да мислят отново за инвестиции, закупуване на нови мощности и технологии, прогнозират банкери.
Във времето на кредитния бум допреди кризата сред най-кредитираните сектори са били търговията, строителството, недвижимите имоти, показват данните на БНБ за финансиране по икономически дейности.
Три поредни години – от 2006 г. до 2008 г., кредитите за сектор търговия са с най-голямо нарастване, а за първото тримесечие на тази година този сектор дори не е сред първите пет по отпускане на заеми. Най-силните години за строителството и недвижимите имоти са 2006 - 2008 г.
Строителството държи първото място и през 2009 г., следвано от хотелите и ресторантите, по нарастване на отпуснатите кредити. Преработващата промишленост също присъства в петте най-кредитирани сектора от икономиката в периода 2006 - 2009 г., като през първото тримесечие на тази година е изместена от добивната. От 2009 г. път в топ 5 по кредитиране си пробива енергетиката.
За първото тримесечие на тази година най-голямо нарастване на кредитирането има при недвижимите имоти. Това може да се обясни с преструктурирането и рефинансирането на ипотечни кредити. През миналата година банките активно преструктурираха заеми на свои клиенти във временно затруднено положение заради кризата. На второ и трето място са съответно енергетиката и добивната промишленост.
Прогнозите на банкери са, че кредитирането ще се възстановява много бавно. За миналата година кредитният ръст беше 3.9% на годишна база. Според прогнози на италианската "Уникредит груп" (собственик на Уникредит Булбанк) тази година кредитирането ще се увеличи с 3.5%.
Източник: Dnevnik.bg