Поръчители за студентските кредити най-често стават родителите на учащите, казаха за „Монитор" от УниКредит Булбанк. Тъй като повечето студенти нямат постоянен доход и собствено жилище, които да гарантират връщането на кредита, родителите или роднините им стават техни поръчители. Заемите, които банките предлагат, са самостоятелно разработени от институциите продукти, а не резултат от приетия преди година Закон за студентското кредитиране, според който отпускането на студентски кредити трябваше да става с държавна гаранция.
Преди да избере конкретен продукт, студентът трябва да разбере дали университетът, в който се обучава, има договор за преференциално финансиране с определена банка. По програмите, основаващи се на договореност между банка и университет, какъвто е случаят с УниКредит Булбанк и Американския университет в България, студентите получават заем при по-ниска лихва и без задължителното в други случаи обезпечение. Това са кредити, които в най-голяма степен се доближават до определението за „студентски заем".
От УниКредит Булбанк предлагат три възможности за студентски заем. За еднократно усвояван кредит банката отпуска до 3000 лв. и не изисква документ за какво ще се използват парите. Погасяването на заема трябва да започне до 3 години след отпускането му. За плащане на обучението или покриване на издръжка трезорът отпуска до 7000 лв., усвоявани на траншове. Връщането на главницата може да започне 6 месеца след насрочената дата за дипломиране. След завършване на всяка година на банката се носи документ, с който се удостоверява, че обучението продължава. За по-големи суми, необходими най-вече при следване в чужбина, от трезора изискват ипотека.
Източник: monitor.bg