Мерките за ограничаване ръста на кредитите, приети в Сърбия преди повече от месец, са положителни. Това изтъкват пред сръбската РТС представители на Findomestik bank, една от водещите банки в страната, според които посоката на кредитирането преди това е била неправилна. В средата на август Сръбската народна банка (СНБ) взе решение да ограничи срока на потребителските кредити в страната на две години. Решението се наложи заради опасенията на управителя на СНБ от неконтролируем ръст на потребителски кредити. Новите мерки бяха съпътствани с продължилата повече от месец дискусия, за която INSURANCE.BG ви информира в свои анализи.
Вчера вицепрезидентът на Надзорния съвет на Findomestik bank Владимир Маркович заяви пред журналисти, че потребителските кредити със срок на погасяване от 10 години са представлявали "аномалия на пазара" и са били в резултат на огромното желание на банките да покрият колкото е възможно по-голям дял от местния пазар. Според него банковите оферти в Сърбия се нуждаят от преоценяване, така че срокът за погасяване за всички видове кредити да се ограничи. Той обаче подчерта, че за това е необходим специален договор между банките по въпроса за потребителските кредити и издаването кредитни карти, с което да се избегнат бъдещи допълнителни мерки от страна на СНБ. Позицията на Findomestik bank по въпроса е, че потребителските кредити не трябва да са за много дълъг период, като средният срок за погасяване в тази банка е 18 месеца. Най-рационалното решение според Маркович е лимитът за кредитните карти да бъде ограничен на на три месечни заплати, а минимумът на средната изплащателна вноска да бъде 5%. За потребителските кредити погасителният срок за бяла техника трябва да бъде до 24 месеца, за закупуване на скъпи стоки - до 48 месеца, а за автомобили - от пет до шест години.
Председателят на сръбската централна банка Радован Йелашич вече съобщи, че наложените мерки са в съответствие с политиката на СНБ за намаление на кредитните задължения на гражданите. Трябва да премахне ”лошата банкерска практика” чрез дълги погасителни срокове да се заобикаля ограничението месечната лихва да не надвишава 30% от заплатата на длъжника. През август СНБ задължи банките до края на годината да намалят брутния си кредитен портфейл от сегашните 200% на 150% от основния си капитал, което трябва да ограничи потребителските кредити. В тази линия на промени СНБ изключва единствено кредитите за селско стопанство и за предприятия, но се включват субсидираните кредити. От банката подчертаха, че приетите мерки няма да засегнат лихвения процент, а само срока за погасяване и големината на кредита. По този начин СНБ ще започне да контролира преценката на кредитния риск, а банките ще определят финансовото състояние на кредитоискателите чрез валутна клауза. Банковите критерии за валутно несъответствие на имуществото и задълженията на длъжниците ще бъдат намалени от 30% на 20%. Ако тези мерки не дадат резултат и банките прехвърлят потребителските кредити от кешови в целеви или по кредитни карти, Йелашич обеща да ограничи срока на всички граждански кредити без жилищните, което трябва да уравновеси банковите кредити и депозити.
Интересът на сърбите към потребителските кредити обаче продължава да се засилва. Само за първите шест месеца на тази година кредитните задължения на сръбските граждани са достигнали 1,46 млрд. евро, докато за цялата 2006 г. те са били 1,35 млрд. евро. От своя страна само за първите 6 месеца на 2007 г. банките са одобрили толкова кредити, колкото са почти всички за 2004 г. Потребителските кредити са 1/3 от всички кредити, или 1,2 млрд. евро, като 92% от тях са дългосрочни.
Въпреки рекордния бум на потребителски кредити и статистиката на СНБ, според която длъжник в страната е всеки трети работещ, от Findomestik bank заявяват, че в Сърбия далеч все още не е достигнат кредитният лимит на гражданите и че на сръбския банков пазар съществува огромен потенциал за развитие.
Източник: Insurance.bg