Сърбия ограничи потребителските кредити
Сръбската народна банка (СНБ) взе решение да ограничи срока на потребителските кредити в страната на две години, съобщи управителят на банката Радован Йелашич. Решението се наложи заради опасенията на главния банкер от неконтролируем ръст на потребителски кредити и продължилата повече от месец дискусия, за която INSURANCE.BG ви информира в свои анализи. Мерките са в съответствие с политиката на СНБ за намаление на кредитните задължения на гражданите и трябва да премахне "лошата банкерска практика" чрез дълги погасителни срокове да се заобикаля ограничението месечната лихва да не надвишава 30% от заплатата на длъжника. До края на годината банките трябва още да намалят брутния си кредитен портфейл от сегашните 200% на 150% от основния си капитал, което трябва да ограничи потребителските кредити. Изключение правят кредитите за селско стопанство и за предприятия, но се включват субсидираните кредити. Управителят изтъква, че приетите мерки няма да засегнат лихвения процент, а само срока за погасяване и големината на кредита. С приемането на мерките от средата на 2008 г., СНБ ще започне да контролира преценката на кредитния риск, а банките ще определят финансовото състояние на кредитоискателите чрез валутна клауза. Банковите критерии за валутно несъответствие на имуществото и задълженията на длъжниците ще бъде намален от 30% на 20%.
Ако тези мерки не дадат резултат и банките прехвърлят потребителските кредити от кешови в целеви или по кредитни карти, СНБ ще ограничи срока на всички граждански кредити без жилищните, което ще уравновеси банковите кредити и депозити.
Само за първите шест месеца т.г. кредитните задължения на сърбите достигнаха 1,46 млрд. евро, докато за цялата 2006 г. те бяха 1,35 млрд. евро, отбелязва Йелашич и припомня, че за първите 6 месеца на 2007 г. одобрените кредити са почти колкото всички за 2004 г. Потребителските кредити са 1/3 от всички кредити, или 1,2 млрд. евро, като 92% от тях са дългосрочни.
„Мерките на централната банка намаляват кредитния потенциал на банките", заяви секретарят на Сдружението на сръбските банки (ССБ) Веролюб Дугалич пред сръбската RTS. Според него приетите промени ще намалят интереса на гражданите към „кеш" кредити и изрази недоверие, че новите мерки ще повишат лихвата по кредитите. Той добави, че дори е възможно тя да намалее. Поевтиняването обаче банкерът определи като „трудно за прогнозиране". Той изтъкна още, че лихвата в останалите държави от региона е „съвсем малко по-ниска", визирайки сръбската - 12% за краткосрочни и 10% за дългосрочни кредити.
Източник: Insurance.bg
Коментари:
(Екипът на Bank.bg си запазва правото да премахва коментари с нецензурно съдържание както и такива, които не са написани на кирилица)