Икономическата активност в еврозоната ще се понижи до най-ниските си нива през втората половина на тази година, когато очакваме повечето страни да отчетат спад в производството си. Това се казва в анализ на "Райфайзен банк интернешенъл".
"Поради тази причина понижаваме прогнозата си за растеж на БВП за 2011 г. до 1.6%", казва Валентин Хофщетер, експерт проучвания в "Райфайзен банк интернешънъл". Според анализатора, икономическият спад, който ще бъде усетен и през 2012 г., заедно с очакваната неспособност на Гърция да плаща дълга си, ще повиши несигурността. Затова той очаква през 2012 г. БВП да нарасне със само 0.2%.
"Осезаемото напрежение във финансовия сектор, влошаващите се нагласи в световен мащаб и вероятното преструктуриране на гръцкия дълг удрят спирачки на растежа", смята Хофщетер. Като той дори очаква временно понижение на БВП в еврозоната, която би трябвало да възстанови растежа си през втората половина на 2012 г.
"Развиващите се пазари също не са защитени от спада в икономическата активност на развитите страни. И при тях очакваме по-слаби данни за БВП, макар и не толкова както в еврозоната и САЩ", казва анализаторът Вероника Ламер. "Прогнозата за златото остава позитивна предвид високата склонност за избягване на риска и отрицателни реални лихвени проценти", добавя тя.
За САЩ анализаторите от финансовата институция очакват растежът на БВП да бъде 1.7% през 2011 г., но прогнозата за 2012 г. отново е мрачна, сваляйки очакванията им от 2 на 1.5%. "Въздържахме се от по-голямо понижение поради новата стимулираща програма от около 450 млрд. долара."
Благодарение на по-ниския инфлационен риск, заедно с повишените икономически такива, експертите очакват ЕЦБ да прекрати цикъла на лихвени повишения и да остави основния лихвен процент на сегашните си нива от 1.5%. С организирано преструктуриране на гръцкия дълг, рисковете за спад в икономическата активност ще се изострят и това може да доведе до допълнително увеличение на нервността на междубанковия пазар. "В отговор на това, ЕЦБ може да понижи основния лихвен процент отново до нивата от 1%", прогнозира Хофщетер.
"Съотношението евро/долар вече достигна прогнозата ни от миналия декември от 1.35 поради настоящата несигурност. Все пак, ниската точка може би все още не е достигната. От гледна точка на това, че смятаме, че преструктурирането на гръцкия дълг в крайна сметка изглежда неизбежно, еврото може да падне до нива от 1.20 в началото на 2012 г.", обяснява Хофщетер.
"Въпреки че възстановителните периоди включват инвестиции във високорискови активи, периодът до пролетта на 2012 г. ще се характеризира със стабилен спад на цените на акциите и корпоративните облигации", коментира Ламер.
В развиващите се пазари икономическата картина е по-добра, но се очаква по-слаб растеж, от една страна заради спад в износа за развитите страни и от друга поради по-високите лихвени нива в някои страни".