Лошите и преструктурирани заеми са 8.73 млрд. лв. в края на август тази година. Делът им от кредитния портфейл за фирми и домакинства е 21.45%. Това показват данните на БНБ. Лоши и преструктурирани са кредитите, чието обслужване е просрочено над 90 и над 180 дни и такива, които са предоговорени, но вече се изплащат редовно.
Според БНБ показателни за състоянието и качеството на кредитния портфейл на системата са надзорните данни за необслужваните кредити (просрочия над 90 дни), които централната банка публикува на тримесечие. Тези за третото тримесечие ще бъдат публикувани в края на октомври. Според данните на БНБ делът на необслужваните заеми в края на юни е 13.53%.
За един месец нарастването им е със 132.3 млн. лв., като увеличението идва основно от просрочията при фирмените кредити. През юни и юли месечното нарастване беше с около 340 млн. лв.
Проблемните кредити в корпоративния сектор са нараснали с 98.5 млн. лв. Лошите и преструктурирани ипотеки нарастват с 19.7 млн. лв., което е по-ниско от наблюдаваното през миналите месеци (30-40 млн. лв. месечно). И при потребителските заеми се наблюдава същото – през август са нараснали с 15.9 млн. лв., като в сравнение с предходните месеци увеличението е по-ниско.
В същото време обаче кредитният портфейл за корпоративни клиенти и домакинства се увеличава със 110 млн. лв. през август до 51.4 млрд. лв. Разликата в годишния темп на нарастване на двата портфейла е значителна. Лошите и преструктурирани кредити за една година нарастват с 36.4%, или 2.3 млрд. лв., а кредитният портфейл се увеличава с 3.6%, или 1.8 млрд. лв. В сравнение с предходните месеци обаче през август ръстът при просрочията и предоговорените е по-нисък (беше около 40%), а този на кредитния портфейл – по-висок (беше средно около 2.5%).