Осем европейски банки не издържаха стрес тестовете, проведени от европейските регулатори, като това са сравнително малки кредитни институции, показват данните от публикуваните резултати в петък вечерта. Целта беше да се провери състоянието на основния капитал на банките и да се даде отговор на въпроса дали са подготвени да устоят на икономически шокове.
Според Европейския банков регулатор (EBA) едва осем от общо 90 тествани институции не отговарят на изискванията за капитал от първи ред, пише "Уолстрийт джърнъл". При тестовете за напрежение от двегодишна икономическа рецесия тези банки са изправени пред дефицит от 2.5 млрд. евро, за да покрият евентуалните загуби.
От осемте банки пет са испански, две са гръцки и една е австрийска, показват резултатите.
Анализатори и икономисти очакваха между пет и 20 институции от общо тествани 91 да не издържат проверката за капиталовата адекватност.
Петте испански банки, които не са преминали проверката, са Mediterraneo – CAM, CatalunyaCaixa, Unnim, CajaTres и Banco Pastor. Сред гръцките институции, които не покриват изискванията, са Ате (Ate) и Юробанк (Eurobank EFG, която е собственик на Пощенска банка в България). Последната от групата е австрийската Volksbanken.
Германската публична банка Helaba също се очакваше да не покрие критериите, но по-рано тази седмица тя забрани на EBA да публикува резултатите, свързани с нея.
EBA сложи минимален праг от 5% за капиталова адекватност. Официалните резултати показват, че 16 институции едва покриват критериите. Една от провалилите се банки - Юробанк, отчита 4.9% капиталова адекватност, докато "Ате" отчита -0.8%. Този показател на италианската банкова група "Уникредит" е 6.7% и тя преминава успешно тестовете.
Тестовете, които започнаха в началото на март, показват желанието на Европа да разсее опасенията на инвеститорите, анализаторите и някои банкери, че финансовите институции са затрупани с рискови активи. Тези опасения заедно със загрижеността, че много банки в Европейския съюз държат облигации, издадени от проблемни държави от еврозоната, подсилват притесненията, свързани с дълговата криза в региона.
Самите банкери обаче са скептични за ефекта на тестовете.
"Загубата на доверие на пазарите влияе на банките повече от който и да било стрес тест", заяви инвестиционен банкер, цитиран от "Ройтерс" и пожелал анонимност.
В същото време анализатори отчитат, че липсата на ясни планове как Европа ще се бори с дълговата криза е изстреляла нагоре доходността по дълговите книжа, което значително увеличава разходите на банките в намирането на ново финансиране. Привличането на средства от депозити също е под напрежение. В засегнатите от кризата страни като Гърция и Ирландия хората изтеглят масово своите депозити, което допълнително свива финансовото състояние на банките.
"Вижте какво се случва с Италия. Доходността по книжата там скача с 30-40 пункта на ден. Това означава, че набирането на нови средства става срещу по-големи разходи", заяви друг инвестиционен банкер, цитиран от "Ройтерс".
Доходността по 10-годишните италиански ценни книжа скочи с 40 пункта в понеделник и след това мина за кратко 6% във вторник. В момента те са около 5.5%, но това е с близо 60 пункта повече от началото на юли.
В допълнение на всичко това акциите на самите банки поевтиняха.
Набирането на капитал може да се окаже решаващо за банките в Европа. Според водещия анализатор на JPMorgan Chase Киан Абухойсен финансовите институции на Стария континент ще се нуждаят от около 80 млрд. евро и 20 големи банки няма да издържат, ако бъдат завишени критериите в стрес тестовете.
Всички големи кредитори в Германия, Франция и Великобритания няма да устоят, ако бъдат повишени изискванията за капиталова адекватност. Но европейските банки ще се нуждаят от 41 млрд. евро, за да могат да поддържат този показател над 7%, показва изследване на "Ройтерс".
Също така в официалните тестове не е взето предвид евентуално отписване на дълг, което може допълнително да увеличи нужните средства за поддържане на капиталова адекватност.
"EBA отново пропусна възможността да насърчи европейските банки да увеличат наличния си капитал", коментира Абухойсен.
Въпреки критиката и невзетите под внимание фактори от JPMorgan обявиха, че последните тестове са предоставили много повече данни и прозрачност за сектора на континента.
Като се вземат предвид тези фактори (по-високи изисквания и евентуално отписване на дълг), финансовите институции ще отчетат 80 млрд. евро капиталов дефицит. От тях 25 млрд. евро ще са за британските банки, 20 млрд. евро за френските, 14 млрд. за германските, 9 млрд. евро за италианските. По 4 млрд. евро няма да достигат на испанските и португалските финансови институции, докато тези в Австрия ще трябва да търсят допълнителни 4.5 млрд. евро, посочва Абухойсен.
БНБ: Банките в България от групите участвали в стрес теста са много над изискванията за капитал
Банките от банковите групи, представени в България, които участваха в стрес теста на Европейския банков орган (ЕБО), имат много по-добра капиталова адекватност от минималните изисквани нива в теста (5%). Това важи и за останалите банки в България, се казва в официално съобщение на БНБ във връзка с резултатите от стрес тестовете в Европа.
Според регулярно обявяваните данни на БНБ за състоянието на банковата система у нас адекватността на капитала от първи ред на сектора у нас е 15.4%, а общата капиталова адекватност – 17.7%, се казва още в съобщението на централната банка.
Стрес тестовете бяха проведени в периода април - юни 2011 г. В тях са участвали общо 90 банки и банкови групи от 23 страни от ЕС. Тези банки покриват над 65% от консолидираните активи на банковата система на Евросъюза.