Първите тримесечни резултати на европейските банки показаха, че те започват стабилно финансовата година и отчитат по-високи печалби от очакваните. Показателите са значително по-добри от тези в края на миналата година, а банкерите очакват ситуацията да продължи да се подобрява.
Почти рекордна е печалбата за първото тримесечие най-голямата финансова институция в Германия - Дойче банк. Тя се е представила много добре в инвестиционния си бизнес, където финансовият резултат е само с 5% по-нисък от върха на същия период на миналата година, но е повече от три пъти над отчетената през предходното тримесечие.
Шефът на Дойче банк нарече резултатите успешен старт на годината и потвърди целта за 10 млрд. евро печалба преди данъци за цялата 2011 г., пише "Ройтерс". Нетната й печалба расте с 18% до 2.1 млрд. евро спрямо прогнозата за 1.82 млрд. Така резултатът се доближава до рекорда от първото тримесечие на 2007 г.
По-голяма част от печалбата си преди данъци банката е реализирала благодарение на инвестиционното си звено – 2.6 млрд. евро от общо 3 млрд. Така представянето й надминава конкурентите. Спрямо година по-рано инвестиционният бизнес на UBS отчете спад с една трета, на "Креди Суиз" – с една четвърт, а на "Барклис" - с 15%.
Испанската "Сантандер" също отчете печалба 2.1 млрд. евро, която обаче е с 5% по-малко от година по-рано. Спадът е предимно заради бизнеса на банката в Европа, където печалбата пада с 14% до 1.1 млрд. евро. "Приходите растат с добра скорост в цялата група, а в Испания обръщат тенденцията на спад от последните тримесечия", посочи председателят на банката Емилио Ботин.
"Убеден съм, че това ще продължи и през идните месеци." От бизнеса си в Испания "Сантандер" отчита спад с 31% в печалбата спрямо година по-рано, но ръст от 54.3% на тримесечна база. Анализаторите са съгласни, че положението на банката на местния пазар се подобрява, но това не означава, че страната като цяло се е измъкнала от проблемите си.
Отчетената печалба е близко до очакванията им. В британското си звено банката е реализирала печалба 419 млн. паунда (471.6 млн. евро) за тримесечието, което е с 2% по-малко от година по-рано заради регулаторните промени в страната. Британските банки трябва да се финансират по-скъпо, да поддържат повече ликвидни активи и очакват допълнително затягане на правилата след изказването на местната независима банкова комисия, че трябва да са по-добре капитализирани. Това се отрази и на резултатите на "Барклис".
Чистата печалба за първото тримесечие падна до 1.01 млрд. паунда (1.14 млрд. евро) от 1.067 млрд. паунда (1.2 млрд. евро). През следващата седмица се очакват и резултатите на другите големи британски банки - "Стандарт Чартър", "Лойдс", "Роял Банк ъф Скотланд" и HSBC. Резултатите си изнесоха и двете най-големи швейцарски банки.
Чистата печалба на "Креди Сюиз" пада с 45% на годишна база до 1.14 млрд. швейцарски франка (0.88 млрд. евро) заради силната местна валута и отчисления от счетоводни промени в стойността на дълговите й книжа. В UBS новините бяха положителни. Според съобщението на банката доверието на клиентите се завръща и това показват привлечените рекордни суми от звеното за управление на активи и по-доброто представяне на инвестиционния й бизнес.