Оферти с 5-6% лихва по потребителски заеми в евро започват да "разчупват" пазара. Това показват промоционалните оферти на няколко банки. За сравнение - ефективният годишен лихвен процент за потребителски кредити в евро през февруари тази година е бил 10.04%.
Такъв тип предложения (с по-ниски лихви) са удачни за рефинансиране на кредит в друга банка. От една страна, лихвата е на наистина ниско ниво в сравнение със средното за пазара и от друга - предсрочното погасяване на потребителски кредит е без такса.
Societe Generale Експресбанк пуснаха заем за потребление с лихва 5.93%, като от банката уточниха за "Дневник", че лихвата е такава за целия период на кредита. Като ограничение е поставено, че заемът може да бъде със срок до пет години и с размер над 10 000 евро. При по-кратък срок на кредит по принцип крайната сума, която се връща, е по-ниска в сравнение с един по-дълъг срок, но месечната вноска е по-висока.
Друга банка на пазара, която има оферти за потребителски заеми с подобни нива, е Уникредит Булбанк - едното й предложение е за кредит с лихва 6.25% за държавни служители, а другото е с лихва 6.75% за клиенти с висок доказан доход (например 1200 лв.) и съотношение дълг/доход под 50%. Тези лихвени нива обаче са само за заеми в евро. В левове такава лихва би се постигнала трудно, тъй като ресурсът, който банките набират от местния пазар, е с по-висока цена от тази, на която може да вземе в момента една чужда (не българска) банка на международния пазара.
Банките майки отпускат евтини целеви средства на българските си поделения сега, тъй като лихвата навън все още е ниска. Нагласите са обаче, че и основната лихва, и euribor-а ще се повишават и че периодът на евтини кредити за банките там приключва. В този контекст е добре да се гледа какво точно е ценообразуването на лихвата за крайния клиент.
Ако е euribor + надбавка, има основание да се допусне, че началната лихва, при която се сключва договорът, няма да е тази до края на срока на кредита. Това е така, тъй като ситуацията в момента предполага повишаване на euribor-а в средносрочен план. В началото на април ЕЦБ повиши основаната лихва с 0.25 базисни пункта до 1.25%.
От друга страна, освен чисто икономическата изгода за банките пускането на потребителски кредити с лихви на такива нива се приема като много положителен сигнал. "Посланието е добро. Ако придобием и увереност и започнем да потребяваме по-активно, ще бъде добре и за икономиката", коментира Иво Димитров, изпълнителен директор на кредитния консултант "Фин сити".
Разчупването на ледовете около кредитирането започна още през есента на миналата година с атрактивни оферти по ипотечни заеми. Така банките показаха, че имат апетит да активизират кредитирането и да стимулират търсенето. Появиха се оферти с фиксирани лихви, като тенденцията продължава и сега. От два дни е в сила предложението на ОББ за ипотечен заем за покупка на жилище с фиксирана лихва от 6.5% за първата година, при това за кредит в левове.
Пример на Societe Generale Експресбанк
Кредит в размер на 15 000 евро и срок 5 години; ако клиентът отговаря на изискванията, ГПР е 7.95%, или:
лихвен процент - 5.93%
месечна вноска - 294.76 евро
еднократна такса при усвояване - 357.39 евро
такса за кандидатстване - 0 евро
такса за управление на кредит - 0 евро
такса за обслужване на разплащателната сметка - 0.92 евро месечно
обща дължима сума - 18043.19 евро с включена застраховка "Живот" в размер на годишна премия 0.62% от остатъчната главница на кредита.